Poprawne techniki gry w squasha, czyli czy grasz właściwie

Squash to dynamiczna i szybka gra, wymagająca od zawodników precyzji, szybkości i wytrzymałości fizycznej. Podstawami gry w squasha, są zagadnienia dotyczące uderzeń oraz przemieszczania się na korcie, które zostaną omówione w tym artykule.

Squash to dynamiczna i szybka gra, wymagająca od zawodników precyzji, szybkości i wytrzymałości fizycznej. Podstawami gry w squasha, są zagadnienia dotyczące uderzeń oraz przemieszczania się na korcie, które zostaną omówione w tym artykule.

Uderzenia

W squashu rozróżniamy dwa podstawowe uderzenia: forehand oraz backhand.

Forehand to uderzenie piłki z prawej strony rakietą trzymaną w prawej ręce (gracze praworęczni) lub z lewej strony w przypadku trzymania rakiety w lewej ręce (gracze leworęczni). Backhand to uderzenie piłki z lewej strony rakietą trzymaną w prawej ręce (gracze praworęczni) lub z prawej strony w przypadku trzymania rakiety w lewej ręce (gracze leworęczni).

Dodatkowo wyróżniamy różne zagrania – najważniejsze z nich to drive, boast, cross i drop.

Drivem (a dokładniej Straight Drive’m) nazywamy długie proste uderzenie. Piłka uderzona przy bocznej ścianie odbija się prostopadle od ściany przedniej i zmierza za pole serwisowe. Boast to uderzenie piłki w pobliską boczną ścianę kortu, tak żeby piłka po odbiciu od przedniej ściany „zgasła” w przednim narożniku kortu, przy drugiej bocznej ścianie. Cross, a dokładniej Cross Court Drive, to długie uderzenie posłane do przeciwnego tylnego narożnika kortu. Drop to uderzenie, którego celem jest „zgaszenie” piłki tuż przy ścianie przedniej po wcześniejszym odbiciu piłki tuż nad blachą przedniej ściany. Drop może być zagrany z dowolnego miejsca na boisku.

Aby poprawić swoją technikę w tym aspekcie, warto regularnie wykonywać ćwiczenia na różne rodzaje uderzeń. Można wykonywać ćwiczenia na precyzję uderzeń celując w różne obszary kortu lub ćwiczenia na szybkość uderzeń wykonując serię uderzeń w krótkim czasie. Warto również ćwiczyć uderzenia w parach lub grupach, aby nauczyć się kontrolować kierunek i siłę uderzenia w warunkach rzeczywistych. Dobrą alternatywą dla treningu z partnerem jest trening z maszyną zagrywającą piłki, dostępną w Aerosquash, która umożliwia wygodny trening różnych uderzeń.

Przemieszczanie się na korcie

W squashu kluczowe jest przemieszczanie się na korcie w taki sposób, aby szybko i sprawnie reagować na każde uderzenie przeciwnika, a jednocześnie nie przeszkadzać przeciwnikowi w grze. Po uderzeniu piłki należy powrócić do środka kortu (w rejon strefy T), ponieważ z tego z tego miejsca jest wszędzie „blisko”. Przebywanie poza środkiem kortu jest prostym przepisem na stracenie punktu. Dlatego piłki należy zagrywać tak, aby przeciwnik musiał wcześniej opuścić ten rejon kortu i w ten sposób umożliwił nam powrót do strefy T. Najlepszym sposobem na ćwiczenie poruszania się po korcie jest trening lub sparing z partnerem.