Przewodnik po squashu: pierwsze spotkanie ze squashem

Jak zacząć grać w squasha?

Squash to gra wymagająca zwinności, szybkości i dobrego refleksu. Jest to sport rakietowy rozgrywany przez dwóch graczy na czterościennym korcie z czterema prostokątnymi rogami.

Wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu aby zacząć grać w squasha. W squasha gra się w dwie osoby, więc będziesz potrzebować partnera do gry, chyba że umówisz się na zajęcia z trenerem lub wolisz ćwiczyć sam z zagrywającą piłki maszyną. Do gry trzeba się odpowiednio przygotować. Skompletuj swój strój – potrzebujesz koszulki, spodenek lub spódniczki, skarpetek oraz odpowiednich butów – dobrze trzymających stopę i z podeszwą typu non- marking. Wybierając się do klubu warto zaopatrzyć się w wodę i ręcznik – squash to sport, przy którym na pewno się zmęczysz. Podczas gry warto także pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa chroniących przed poważniejszymi urazami. Przed grą nie zapomnij o porządnej rozgrzewce!

Sprzęt potrzebny do rozpoczęcia gry w squasha

Przymierzając się do pierwszej gry w squasha wystarczy, że wypożyczysz w klubie rakietę oraz piłeczki. Na początek przygody ze squashem poleca się zazwyczaj mocne rakiety o dużej główce, dzięki której łatwiej będzie Ci trafić w piłkę. Nasi pracownicy chętnie doradzą i dobiorą dla Ciebie odpowiednią rakietę do wypożyczenia. Kolejną niezbędną do gry rzeczą jest piłeczka. Istnieje kilka rodzajów piłeck do squasha, których poziomy oznaczone są kolorowymi kropkami. Dla graczy początkujących przeznaczona jest piłka bez kropek. Jest większa i odbija się dużo wyżej niż modele z kropkami – czyli łatwiej w nią trafić. Tą piłką można również grać bez jej wcześniejszego rozgrzania. W przypadku piłek bardziej zaawansowanych konieczne będzie rozgrzanie ich przed grą. Zimna piłka odbija się gorzej, a wtedy gra sprawia więcej trudności i mniej przyjemności. Wraz ze wzrostem temperatury piłeczka zmieni swoją charakterystykę i będzie lepiej się odbijać, zwiększając poziom przyjemności z gry. Piłkę można rozgrzać odbijając ją od ściany lub rolując podeszwą. Rozgrzana piłeczka będzie ciepła w dotyku. Wraz ze wzrostem Twoich umiejętności będziesz wymieniać piłki na bardziej wymagające w kolejności od niebieskiej, poprzez czerwoną do żółtych – kolejno z jedną i dwoma kropkami (piłka turniejowa).

Gdzie toczy się gra i ile kosztuje?

Gra w squasha toczy się na zamkniętym korcie o ściśle określonych wymiarach. Zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Squasha wymiary kortu wynoszą odpowiednio 9,75 m na 6,40 m w podstawie i 5,64 m w wysokości. Powierzchnia boiska do squasha ma zatem około 65 metrów kwadratowych. Na ścianach oraz podłodze znajdują się linie oznaczające między innymi auty oraz pola serwisowe. Nasz klub wyposażony jest w pięć w pełni certyfikowanych kortów do gry w squasha McWil Premium z legarowaną podłogą, dodatkowym wyciszeniem oraz klimatyzacją.

W Aerosquash cena godzinnego wynajęcia kortu waha się od 35 do 80 złotych – w zależności od dnia tygodnia, godziny rezerwacji i obecności zniżki studenckiej lub stałego klubowicza. Akceptujemy karty Multisport, Fitprofit, Medicover Sport i PZU Sport, które obniżają cenę wynajęcia kortu o 15-17 złotych (przy godzinnej rezerwacji można skorzystać z maksymalnie dwóch kart na jeden kort).