Strategie poprawiania gry i stawania się lepszym graczem - poradnik

Jeśli zastanawiasz się nad sposobami mogącymi poprawić Twoją grę w squasha – dobrze trafiłeś/aś.

Przygotowaliśmy dla Ciebie sześcioelementową check-listę, która sprawi, że staniesz się jeszcze lepszym graczem!

1. Ćwiczenia i trening

Regularny trening: bardzo ważne jest, aby regularnie trenować grę w squasha poprawiając swoją technikę oraz zwiększając siłę i wytrzymałość.

Ćwiczenia z piłką: ćwiczenia z piłką – odbijanie piłki czy uderzanie celnych rzutów – pomagają poprawić precyzję i skuteczność na korcie. W Aerosquash dostępna jest maszyna do zagrywania piłek umożliwiająca samodzielny trening.

Trening cardio i szybkościowy: biegi długodystansowe, sprinty, skakanie i inne podobne formy aktywności fizycznej pomagają poprawić kondycję i zwiększyć szybkość na korcie.

2. Technika

Poprawna technika uderzania: bez niej osiągnięcie postępów staje się bardzo trudne. Graczom, zwłaszcza początkującym, zaleca się skorzystanie z opcji zajęć indywidualnych bądź grupowych z certyfikowanym trenerem, który zwróci uwagę na najważniejsze aspekty gry oraz poprawność techniki.

3. Mentalność

Nie tylko regularny trening i poprawna technika czynią mistrza. Równie istotne są psychologiczne aspekty gry, takie jak kontrola nad emocjami czy pozytywne nastawienie gracza.

Bardzo ważne jest, aby umieć nad sobą panować i unikać wprowadzania niepotrzebnych emocji do toczonej rozgrywki. Warto skupić się na tym, aby – mimo mogących się pojawić nerwów – być w stanie zachować spokój i skoncentrować się na grze. Równie istotną rolę odgrywają pozytywne nastawienie i wiara w swoje umiejętności. Mogą one pomóc Ci zyskać istotną przewagę nad przeciwnikiem.

4. Analiza gry

Analiza własnej gry: regularne analizowanie swojej gry jest bardzo istotne podczas identyfikowania swoich mocnych i słabych strony oraz pracy nad ich ulepszaniem.

Analiza gry przeciwnika: ważne jest, aby analizować grę przeciwnika, aby lepiej zrozumieć jego styl i znaleźć sposoby na pokonanie go.

5. Wiedza taktyczna

Squash to bardzo szybka gra, ale nie wystarczą jedynie siła i szybkość by pokonać przeciwnika. Gra wymaga bieżącej analizy sytuacji i podejmowania szybkich decyzji. Warto poznać i zrozumieć różne taktyki, jakie można zastosować w grze, a następnie wykorzystać je w odpowiednim momencie.

6. Zdrowie i odpoczynek

Zdrowe odżywianie i odpowiednie nawodnienie: zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych jest kluczowe przy każdym wysiłku fizycznym.

Odpoczynek: zapewnienie organizmowi odpowiedniego odpoczynku i regeneracji – zwłaszcza podczas snu – pomaga uniknąć kontuzji i utrzymać wydolność.


Podsumowując, aby poprawić swoją grę w squasha i stać się jeszcze lepszym graczem, ważne jest, aby regularnie trenować, używać prawidłowej techniki, nie ulegać skrajnym emocjom podczas rozgrywki, na bieżąco analizować grę swoją i przeciwnika, opracować taktykę oraz dbać o zdrowie i odpoczynek. Pozwoli to zwiększyć szanse na zwycięstwo i w pełni cieszyć się grą na korcie.