Przewodnik po squashu: poznaj zasady gry w squasha

Zasady serwowania i odbierania serwisu w squasha

Gra w squasha nie jest tak skomplikowana jak się wydaje – jest jednak kilka elementów, o których trzeba pamiętać.

Grę rozpoczyna gracz wybrany na drodze losowania serwisem z ćwiartki kortu wyznaczonej czerwonymi liniami. Gracz rozpoczynający grę wybiera ćwiartkę z której serwuje – w przypadku zdobycia punktu gracz musi zmienić stronę na następny serwis. Przeciwnik po zdobyciu punktu również wybiera stronę serwisu i serwuje na zmianę do utraty punktu.

Podczas serwisu gracz musi stać przynajmniej jedną stopą w kwadracie serwisowym znajdującym się w tej ćwiartce (stopa nie może dotykać czerwonych linii ograniczających kwadrat serwisowy). Druga stopa może być usytuowana dowolnie – w kwadracie, częściowo w kwadracie (na linii) lub poza jego obrębem. Gracz przyjmujący serwis może stać w dowolnej części swojej ćwiartki – czyli ćwiartki, na którą zagrywana jest piłka przy serwisie. Zaleca się jednak zajęcie pozycji bliżej tylnej ściany kortu.

Serwis polega na uderzeniu rakietą piłeczki o przednią ścianę kortu pomiędzy górną a środkową linią w taki sposób, aby po odbiciu przeleciała ona na ćwiartkę przeciwnika (uwaga: piłka nie może trafić w linie). Piłka podczas serwisu może się odbić przy okazji od bocznych i tylnej ściany boiska. Jeśli piłeczka nie odbije się w ćwiartce przeciwnika, nie odbije się pomiędzy górna i środkową linią od przedniej ściany, uderzy w linię autu lub wleci w aut – wówczas gracz serwujący traci punkt.

Uwaga: Dopuszcza się odbicie piłki przez gracza odbierającego serwis jeszcze zanim odbije się ona od podłogi kortu – czasami jest to najlepsze wyjście, gdy chcemy uniknąć trudności z odbiciem piłki zagranej w tylną część kortu.

Drugi gracz, po zdobyciu punktu, kontynuuje grę serwisem wybierając przy okazji ćwiartkę, z której chce rozpocząć.

Podstawowe zasady gry w squasha, które każdy gracz musi znać

Po serwisie gracze uderzają piłeczkę o dowolną ilość ścian kortu, z których jedna zawsze musi być ścianą frontową. Po serwisie piłka może odbić się od ściany przedniej pomiędzy górną a dolną linią, przy czym nie może trafić w te linie. Po serwie gra toczy się już na całym korcie (piłka może odbić się w dowolnym miejscu podłogi kortu), dlatego warto zawsze starać trzymać się środka kortu – z tego miejsca jest wszędzie blisko. Zawodnicy odbijają piłkę na zmianę do czasu, aż któryś z nich straci punkt.

Przeciwnik traci punkt, gdy piłeczka zdąży odbić się dwukrotnie od podłogi, trafi poza boisko lub w blachę na przedniej ścianie kortu.

Punktacja w squashu — do kiedy toczy się rozgrywka?

Gra toczy się do 11 zdobytych punktów w secie, przy czym gra jest kontynuowana do osiągnięcia dwupunktowej przewagi przez jednego z zawodników. Zazwyczaj mecz trwa do dwóch lub trzech wygranych setów.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Podczas gry należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego jeśli istnieje ryzyko trafienia lub potrącenia drugiego gracza albo uniemożliwienie mu bezpiecznego dobiegnięcia do piłki – trzeba bezwzględnie zrezygnować z zagrania i zasygnalizować tzw. “leta”. Czasami (jeśli tak uzgodnią gracze lub zdecyduje sędzia) następuje wtedy powtórzenie całej akcji od nowa, co stanowi często najsprawiedliwsze rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Innym rozwiązaniem takiej sytuacji jest tzw. „stroke”, czyli przyznanie punktu graczowi, który zrezygnował z zagrania bądź któremu możliwość odbioru piłki została uniemożliwiona przez przeciwnika.

Podczas gry w squasha warto zadbać również o okulary ochronne – w klubie Aerosquash można je kupić lub wypożyczyć na recepcji.