Tenis stołowy - historia, zasady i taktyka

Squash to dynamiczna i szybka gra, wymagająca od zawodników precyzji, szybkości i wytrzymałości fizycznej. Podstawami gry w squasha, są zagadnienia dotyczące uderzeń oraz przemieszczania się na korcie, które zostaną omówione w tym artykule.

Tenis stołowy (potocznie nazywany „ping pongiem”), to niezwykle dynamiczna dyscyplina sportu, która powstała w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Od tego czasu tenis stołowy zyskał na popularności i stał się sportem olimpijskim, przyciągającym uwagę zarówno zawodników, jak i kibiców na całym świecie.

W tym artykule przyjrzymy się historii tenisa stołowego, jego zasadom, a także innym aspektom kryjącym się za szybkimi ruchami rakietek i odbijającą się piłeczką.

Umów się na bezpłatną lekcję "Pierwszych Kroków" w tenisie stołowym!

Historia tenisa stołowego

Jak głosi legenda, stworzyło go dwóch studentów, którzy – nie posiadając sprzętu do tenisa ziemnego – postanowili rozegrać mecz na małym „korcie”, którego rolę pełnił stół. Historia tenisa stołowego sięga końca XIX wieku. Początkowo nazywany „gossima” lub „whiff-whaff”, stanowił rozrywkę dla członków wyższych sfer brytyjskiego społeczeństwa. W latach 20. XX wieku nazwa „ping pong” stała się powszechnie używanym określeniem, a sport zaczął zyskiwać na popularności na całym świecie.

W 1926 roku założono Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF), która rozpoczęła organizowanie międzynarodowych mistrzostw i ustandaryzowała zasady gry. W 1988 roku tenis stołowy został włączony do programu igrzysk olimpijskich, co umocniło jego status jako globalnej dyscypliny sportu.

Zasady gry

Stół do tenisa stołowego powinien mieć wymiary 9 × 5 stóp, czyli około 152 cm szerokości oraz 274 cm długości oraz mieć 76 cm wysokości. Wysokość siatki powinna oscylować w okolicy 15 cm (sześć cali). Gra toczy się piłeczką o niewielkiej masie, którą gracze odbijają przy użyciu drewnianych rakietek, które zazwyczaj obłożone są okładzinami , czyli gumą o różnych właściwościach.

Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez umieszczenie piłeczki w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie jej skutecznie odbić na drugą połowę stołu. Zawodnicy zdobywają punkty, gdy jeden z nich nie odbije piłeczki, odbije ją poza stół lub dokona nieregulaminowego odbicia.

Mecze rozgrywa się do 3 bądź 4 wygranych setów. Każdy set grany jest do 11 punktów (lub do dwóch punktów przewagi od wyniku 10-10). Zmiana serwisującego następuje po dwóch serwisach.

Taktyka i tempo

Choć na pierwszy rzut oka tenis stołowy może wydawać się prostym sportem, to w rzeczywistości jest on niezwykle złożony pod względem taktyki i umiejętności. Gracze muszą operować na niesamowicie małym obszarze, reagując błyskawicznie na ruchy przeciwnika oraz wybierając odpowiednie momenty do atakowania.

Istnieją różne strategie i style gry, które można zastosować w tenisie stołowym. Gracz może preferować ofensywną taktykę, starając się wykorzystać agresywne ataki, lub defensywną, polegającą na precyzyjnym odbijaniu piłeczki w taki sposób, aby przeciwnik popełniał błędy. Wielu zawodników stosuje także strategię mieszanej gry, łączącej elementy ofensywy i defensywy.

Podsumowując….

Tenis stołowy to dynamiczna i wymagająca dyscyplina sportu, która ma bogatą historię i nieskomplikowane zasady. Rozgrywka wymaga jednak błyskawicznych reakcji oraz umiejętności technicznych. Gra w tenisa stołowego dostarcza wiele radości i satysfakcji nawet początkującym.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tenisa stołowego w Aerosquash: https://aerosquash.pl/tenis-stolowy/